Årsprogram 2019


Alle vore foredrag, kurser og møder foregår på
Marielund N
aturskole, Marielundvej 20, 6000 Kolding og Dybvad Station, Egtvedvej 132, 6000 Kolding

De ture der er mærket med
* er offentlige, hvor medlemskab ikke behøves.

I alle vores arrangementer indgår en  kaffepause, hvor vi nyder vores medbragte kaffe.

Hold øje med kalenderen, der kan ske ændringer hen ad vejen.




Tirsdag d. 12. november 2019 kl. 19.00

Året der gik

Så er året 2019 ved at være gået.

Vi ser tilbage, på endnu et år i Skovtrolden, måske ser vi også lidt frem på næste år.

Der bliver måske løftet lidt af sløret for næste års program.

Skovtrolden giver en bolle til jeres medbragte kaffe.

Aftenens værter: Bodil Kristensen 24234922 og Aleks Lund 23900714

Årets tidligere afholdte arrangementer 2019:

Mandag d. 7. januar 2019
Sagn og myter samt folkeovertro
.
Frede Nielsen

Mandag d. 14. januar 2019
40 års arbejde med at forbedre forholdene for flora og fauna i Kolding Å og dens tilløb.
Jørn Chemnitz

Mandag d. 21. januar 2019
Smedearbejde i vikingetiden.
Peter Lundgaard

Mandag d. 28. januar 2019
En ung mands interesse for naturen.
Anton Liebermann

Mandag d. 4. februar 2019           

Hvad betyder klimaforandringerne for vores natur.

Foredragsholder: Bo Levesen


Mandag d. 11. februar 2019
Naturen på Skamling

Boj Bro

Mandag d. 18. februar 2019         

Naturpark Lillebælt.
Bente Møller Jessen

Mandag d. 25. februar 2019
Foredrag med introduktion til botanikken.
Bent Vestergaard Petersen og Jesper Ratjen

Tirsdag d. 5. marts 2019 kl. 19.00

Gennemgang af fuglen.
Aleks Lund

Lørdag d. 9. marts 2019 kl. 10.00
Vingsted mølle.
Bodil Kristensen

Tirsdag d. 12. marts 2019 kl. 19.00

Ænder og deres kendetegn.

Martin Liebermann


Torsdag d. 14. marts 2019 kl. 19.00

Årsmøde i Skovtrolden 


Tirsdag d. 19. marts 2019 kl. 19.00

Vi ser på hvad der sker hos fuglene lige nu.
Aleks Lund


Lørdag d. 23. marts 2019 kl. 10.00
Randbøldal.

Bodil Kristensen

Tirsdag d. 26. marts 2019 kl. 19.00

Memoteknik.

Martin Liebermann

Tirsdag d. 2. april 2019 kl. 19.00

Det aktuelle.
Aleks Lund


Lørdag d. 6. april 2019 kl. 10.00
Stenderup Hage.
Aleks Lund


Tirsdag d. 9. april 2019. kl. 19.00

På en tur i skoven opleves på denne årstid fugle.

Bodil Kristensen


Tirsdag d. 16. april 2019 kl. 19.00
Vi gennemgår nogle småfugle.
Aleks Lund


Lørdag d. 20. april 2019 kl. 10.00
Drenderupskov.

Aleks Lund

Tirsdag d. 23. april 2019 kl. 19.00

Nu er der ved at være godt gang i fugle koret.
Bodil Kristensen

Lørdag d. 27. april 2019 kl. 10.00-13.00

Forårstur til Stenderup Sønderskov.
Jesper Ratjen og Bent Vestergaard Petersen


Tirsdag d. 30. april 2019 kl. 19.00

Vi gennemgår nogle småfugle.
Aleks Lund


Lørdag d. 4. maj 2019 kl. 10.00
Drabæk mølle Lunderskov.

Bodil Kristensen

Tirsdag d. 7. maj 2019 kl. 19.00

småfuglenes reder, æg og andet omkring dette.

Bodil Kristensen


Lørdag d. 11. maj 2019 kl. 13.00

Trelde Næs.
Henrik Høegh

Tirsdag d. 14. maj 2019 kl. 19.00 
Vi gennemgår nogle småfugle.
Aleks Lund

Lørdag d. 18. maj 2019 kl. 10.00
Gram Slots Have og Park.
Aleks Lund

Tirsdag d. 21. maj 2019 kl. 19.00
På min sidste aften skal vi en tur i byparken.
Bodil Kristensen

Torsdag d. 23. maj 2019 kl. 19.00
Rands Fjord

Conny Brokholm/Gunnar Spindler

Tirsdag d. 28. maj 2019 kl.18.30-22.00
Botanikkursus

Bent Vestergaard Pedersen og Jesper Ratjen

Lørdag d. 1. juni 2019 kl. 14.00
Skærsø
Bodil Kristensen


Tirsdag d. 4. juni 2019 kl. 18.30-22.00
Botanikkursus

Bent Vestergaard Petersen og Jesper Ratjen


Lørdag d. 8. juni 2019 kl. 9.30-13.00
Botanikkursus
Bent Vestergaard Petersen og Jesper Ratjen


Tirsdag d. 11. juni 2019 kl. 18.30-22.00
Botanikkursus

Bent Vestergaard Petersen og Jesper Ratjen

Torsdag d. 13. juni 2019 kl. 19.00
Jørn Buhls naturvenlige have.

Jørn Buhl


Tirsdag d. 18. juni 2019 kl. 18.30-22.00

Botanikkursus.

Bent Vestergaard Petersen og Jesper Ratjen

Lørdag d. 22. juni 2019 kl. 9.30-13.00
Botanikkursus.
Bent Vestergaard Petersen og Jesper Ratjen

Onsdag d. 26 juni 2019 kl. 19.00

Tørning mølle.

Aleks Lund


Torsdag d. 1. august 2019 kl. 19.00
Skibelund Naturskole
Frede Nielsen

Torsdag d. 8. august 2019 kl. 19.30
Bæver safari til Holme Å.
Helge Esager

Lørdag d. 24. august 2019 kl. 10.00
Fjord & Bælt, Kerteminde.
Henrik Høegh

Søndag d. 1. september 2019 kl. 14.00
Lyngtur Randbøl Hede

Bodil Kristensen

Søndag d. 29. september 2019 kl. 13.30

Trelde Næs/Svampetur.
Bo Levesen


Tirsdag d. 1. oktober 2019 kl. 19.00
Fotokursus
Underviser: Frank Hansen

Tirsdag d. 8. oktober 2019 kl. 19.00
Fotokursus
 Aflyst

Lørdag d. 12. oktober 2019 kl. 10.00
Fotokursus
Frank Hansen

Tirsdag d. 15. oktober 2019 kl. 19.00
Fotokursus
Frank Hansen

Søndag d. 20. oktober 2019 kl. 13.00
Haderslev Dyrehave
Henrik Høegh 30204364

Tirsdag d. 22. oktober 2019 kl. 19.00
Fotokursus
Bodil Kristensen

Lørdag d. 26. oktober 2019 kl. 10.00
Fotokursus
Aflyst

Tørst